Image Alt

Elevii oneșteni inspirați de sportivii olimpici români au realizat benzi desenate pentru ”Olimpiada de Benzi Desenate”

Elevii oneșteni inspirați de sportivii olimpici români au realizat benzi desenate pentru ”Olimpiada de Benzi Desenate”

Ajunsă la cea de a doua ediție, Olimpiada de Benzi Desenate a lansat anul acesta o nouă provocare copiilor pasionați de desen. Inspirați de poveștile de succes ale sportivilor olimpici au fost provocați să realizeze benzi desenate. Copiii și tinerii se puteau înscrie la concurs prin intermediul bibliotecilor.

Anul acesta Biblioteca Rosetti din Onești s-a alăturat Olimpiadei de Benzi Desenate.

Elevii din Onești s-au înscris la concurs, ne-am întâlnit la bibliotecă și sub îndrumarea profesoarei de desen Beatrice Pâsoi au realizat benzile desenate, pe care le-am trimis la concurs.

Un juriu format din specialiști, precum membrii COSR, autori de benzi desenate, jurnaliști sportivi, și scriitori vor evalua lucrările.

Se vor acorda premii pentru fiecare grupă de participare: un loc I; un loc II; un loc III.
Se vor acorda 3 mențiuni pentru fiecare grupă de participare.
Toți participanții vor primi diplome de participare via e-mail.

Noi le urăm succes și le mulțumim elevilor pentru această experiență. Am descoperit copiii talentați la desen și  ne-am îmbogățit cunoștințele despre sport.

Le transmitem aplauze online elevilor:

Mîșu Teodor, clasa a IV-a A, Școala Gimnazială ”George Călinescu” – inspirat de Ivan Patzaichin;

Cheșcheș Amalia-Paula, clasa a VI-a, Școala Gimnazială ”Sfântul Voievod Ștefan cel Mare” – inspirata Nadia Comăneci;

Radu Ilinca, clasa a IV-a, Școala Gimnazială ”George Călinescu” – inspirată de Simona Amânar;

Botezatu Ioana- Mădălina, clasa a III-a A, Școala Gimnazială ”Ghiță Mocanu” – inspirată de Carol-Eduard Novak;

Carnaru Alessia Andreea, clasa a III-a, Școala Gimnazială ”Emil Racoviță” – inspirată de Laura Badea;

Weisthal Karina, clasa a IV-a A, Școala Gimnazială ”Emil Racoviță” – inspirată de Nadia Comăneci;

Mihăila Ștefania- Andreea, clasa a VII-a, Școala Gimnazială ”George Călinescu” – inspirată de Lavinia Miloșovici;

Neculăescu Elena Anastasia, clasa a III-a, Școala Gimnazială ”Emil Racoviță” – inspirată de Nadia Comăneci.

Acestea sunt și lucrările lor, care au plecat la concurs.

Sorry, the comment form is closed at this time.

Program cu publicul Sediul central: Secțiile de împrumut și sălile de lectură: Luni-Vineri – 9-17 Secția de Internet: Luni-Vineri: 9-17 Ludoteca: Luni-Vineri: 09-17 Sâmbăta și Duminica: Închis Filiala „Cosânzeana”: Luni-Vineri: 8-16 Sâmbăta și Duminica: Închis

Sediul central: B-dul Oituz 13A - Onești
Filiala Cosânzeana: B-dul Republicii 43 - Onești
(Parterul Școlii Gimnaziale George Călinescu, Corp B)

Telefoane:
Secretariat 0234 312202
Director 0234 324099
Filiala Cosânzeana 0234 317327

Persoane de contact
Ionuț Tenie - Director
Diana Manea - Șef serviciu Relatii cu publicul, catalogare documente e-mail: diana.manea@onesti.ro