”Laboratorul Dada” de la Biblioteca Rosetti Onești. Așa am sărbătorit Ziua Internațională a Poeziei

Pe 21 martie se sărbătorește Ziua Internațională a Poeziei, declarată de UNESCO începând din anul 1999. Este o recunoaștere a faptului că oamenii de litere și de cultură, poeții și scriitorii din întreaga lume și-au adus o contribuție remarcabilă la îmbogățirea culturii și spiritualității universale.

Ziua Internațională a Poeziei urmărește să susțină creația poetică, stabilirea unui dialog între poezie și alte genuri ale creației, editarea și promovarea poeziei ca artă deschisă oamenilor.

Biblioteca Municipală ”Radu Rosetti” din Onești a sărbători în avans ziua poeziei, vineri, 19 martie, alături de elevii clasei a IV-a B de la Școala Gimnazială ”Sfântul Voievod Ștefan cel Mare”, înv. Simona Popa. Am construit poeme dadaiste. Am dat frâu liber imaginației și o să vedeți și în galeria foto ce a ieșit.

Am vorbit despre poezii și poeți. Le-am povestit despre Tristan Tzara și după rețeta lui am realizat poeme. Ne-am dorit să îi apropiem pe cei mici de poezie și să sărbătorim această zi într-un mod creativ.

Am respecta rețeta lui Tristan Tzara:

”Pentru a face o poezie dadaistă
Luaţi un ziar.
Luaţi o pereche de foarfeci.
Alegeţi din ziar un articol care să aibă lungimea pe care vreţi să o daţi poeziei voastre.
Decupaţi articolul.
Taiaţi cu grijă toate cuvintele care formează respectivul articol şi puneţi toate aceste articole într-un săculeţ.
Agitaţi-l încetişor.
Scoateţi cuvintele unul după altul, dispunându-le în ordinea în care le veţi extrage.
Copiaţi-le cuviincios. Poezia vă va semăna.
Şi iată-vă un scriitor infinit de original şi înzestrat, cu o sensibilitate încântătoare, deşi, se înţelege, neînţeleasă de oamenii vulgari.”

Vă invităm să vă vizitați galeria foto să vedeți ce a ieșit: