Expoziție de artă plastică – Mihai Nechita-Burculeț. ”Un tablou este o poveste spusă pe un fond”

Biblioteca Municipală ”Radu Rosetti” Onești găzduiește expoziția de artă plastică Mihai Nechita- Burculeț, despre care crititcul de artă, Iulian Bucur spunea că este ”o invitație să stăm un pic mai mult”. Vă invităm, așadar, la o călătorie emoționantă în universul unui artist care a știut să păstreze mereu o privire pe cât de proaspătă, pe atât de profundă asupra lumii din afara și dinlăuntrul său. Tablourile sale sunt o sumă a tuturor lumilor posibile. Expoziția va putea fi vizitată în Galeria de Artă a bibliotecii până la mijlocul lunii aprilie.

Membru al Uniunii Artiștilor Plastici din România încă din 1994, Mihai Nechita – Burculeț și-a desăvârșit pregătirea sub îndrumarea pictorului Victor-Mihăilescu Craiu, de la care deprinde o mare pasiune, dar și un mare respect pentru gestul pictural. Absolvent atât al Facultății de Arte plastice din Iași, cât și al Facultății de Muzeologie din București, pictorul Mihai Nechita Burculeț își desfășoară din 1977 activitatea în orașul Târgu Ocna, slujind neîncetat arta, aducând prin ea bucurie, căldură și sensibilitate celor din jur.

Lucrările sale și-au găsit un binemeritat loc în colecții muzeale prestigioase sau în expoziții personale și de grup, fiind apreciate atât în țară, cât și în străinătate. Lucrările pictorului se regăsesc în colecții particulare  în Franța, Germania, Olanda, Canada, Israel, Anglia și România.

”Să stăm un pic mai mult în fața tablourilor ca să urmăm toate poveștile pe care ni le spune Mihai Nechita. Și multe sunt. El nu este numai un poet al figurii, nu numai un poet al subiectului, un poet al motivului. V-aș invita să îl vedeți pe Mihai Nechita ca un poet al fondului. Un tablou este o poveste spusă pe un fond”, a povestit criticul de artă Iulian Bucur în cadrul vernisajului expoziției de artă.

Atunci când veți păși în Galeria de Artă sunteți invitați să faceți un exercițiu spiritual al întârzierii în fața tabloului pentru a vedea lumea pe care o prezintă pictorul. Și ce binecuvântare mai mare într-o secol al vitezei să stăm și să admirăm. Să luăm o pauză și să privim.

”Timpul pe care Mihai Nechita l-a alocat tablourilor, timpul acesta lung ar trebui să rimeze cu timpul pe care trebuie să îl petreceți dumneavoastră în fața tablourilor. Există o măsură umană în tablourile lui Mihai Nechita, care trebuie numaidecât simțită și văzută”, ne spune Iulian Bucur, critic de artă.

Invităm toți iubitorii de artă să ne treacă pragul pentru a descoperi lucrările sale care transmit stări, dispoziții sufletești, superb exprimate pictural.