Concert de pian: ”Lumea copilăriei în muzica clasică … la patru mâini”, susținut de Corina Răducanu și Eugen Dumitrescu

În Parcul Municipal Onești (în fața Sălii Polivalente) a avut loc concertul extraordinar de pian ”Lumea copilăriei în muzica clasică … la patru mâini”, susținut de Corina Răducanu și Eugen Dumitrescu.

Cei doi muzicieni au susținut peste 400 de recitaluri și concerte cu orchestra în 89 de localități din România, au concertat în 27 de festivaluri, 15 turnee naționale și internaționale, și pe scene din străinătate.

Turneul de concerte ”Lumea copilăriei în muzica clasică … la patru mâini” se desfășoară în 14 centre culturale ale României.

🎵Publicului oneștean îi sunt cunoscuți și îndrăgiți cei doi artiști, care au mai susținut la biblioteca noastră concerte. Corina Răducanu și Eugen Dumitrescu formează un duo pianistic din anul 2005. În recitalul de la Onești, cei care s-au oprit în parc s-au pututut bucura de partituri din  Robert Schuman – Kinderball op.130, Edvard Grieg – Peer Gynt op. 46, nr. 1, Gabriel Faure – Dolly op. 56, Maurice Ravel – Ma Mere l’ Oye.