Un proiect longeviv al bibliotecii: ”Navigator 50+”- 10 ani de la primul curs

Anul acesta proiectul ”Navigator 50+” a împlinit 10 ani. Este unul din cele mai longevive proiecte ale bibliotecii, iar de-a lungul timpului zeci de cursanți au trecut pragul bibliotecii pentru a descoperi tainele calculatorului. Încă de la început, cursul de iniţiere a atras un număr mare de înscrieri şi, în toţi aceşti ani de activitate,  listele de aşteptare au fost în permanenţă pline.

Proiectul se derulează cu grupe de 7-10 cursanţi începători sau avansaţi. Sesiunile de lucru se desfăşoară câte 2 ore pe zi,  iar cursul durează 3-4 luni. Astfel, cursanţii au la dispoziţie o săptămână pentru a pune în practică cele învăţate. Cei ce îşi doresc să exerseze în afara cursului, o pot face oricând, în aceeaşi Sală Internet, beneficiind de asistența calificată a operatorilor în cazul în care apar dificultăţi.

Săptămâna aceasta au demarat primele cursuri.Înscrierile se fac la sediul bibliotecii, la Sala de Internet Adulți.